ESETTANULMÁNY: EGY ÜGYFÉL KAMPÁNYAINAK ELEMZÉSE
Egyik ügyfelem decemberi és januári Facebook- és Google-kampányait elemezve érdekes tanulságokat vonhattunk le. Az alábbi esettanulmány bemutatja, hogyan érhetünk el kiemelkedő ROAS-t (Megtérülés) egy jó ajánlattal, megfelelő kreatívokkal és célzott stratégiával.
December: Alacsony ROAS, de miért?
A decemberi kampányok során az alacsony alacsony volt a ROAS, messze az elvárástól.. Bár forgalmat generáltak, a vásárlások száma elmaradt a várttól. Egy viszonylag friss fiókról van szó, rengeteg termékkel a webáruházban. Futott egy remarketing kampány és hónap elején egy karácsonyi ajánlatos Advantage+ kampány, de utóbbit viszonylag korán az ügyfél kérésére lekapcsoltam. Első ránézésre kellemes számokat generált a december, 86.000 Ft költség, 36 vásárlás, 970.000 Ft bevétel, 12.10-es ROAS. Valójában viszont.. Érdemes több féle attribúciós modellel is nézni az eredményeket, itt jelenleg kibukott hogy 1 napos kattintással már mindjárt csak 10 vásárlás, 230.000 Ft bevétel és 2.89-es ROAS lett az eredmény. Szarul kezeltem a kampányokat? Dilettáns vagyok? NEM (annyira). Az ügyfelek (bár inkább akiknek még nincs tapasztalata hirdetésben és kereskedelemben) gyakran csodát várnak a kampányoktól. A tapasztalat hogy kereskedelemben jártas embereknél lényegesen jobb eredményeket tudunk elérni, mivel tudják milyen termékekkel kell kereskedjenek. De hogy miről is beszélek?..

Január: A siker kulcsa
December közepén sikerült az ügyfélnek egy olyan termékcsoportot behoznia a webáruházba amire hatalmas a kereslet és kicsi a konkurencia. Ráadásul 50%-os haszonkulcs van a termékeken. Januári indulási stratégiának meg is beszéltük hogy indítunk rá egy 15%-os akciót, illetve egy másik feltörekvő csoportra is. Eredmény? Nos, az bizony lett bőven, pedig még vége sincs a hónapnak.
A következő számok Január 1-22 közötti statisztikát tartalmaznak:
Remarketing, 1 NAPOS kattintással:
Költség: 80.000 Ft | Bevétel: 322.000 Ft | Eladások: 21 | ROAS: 4.04
Rendben, ez jobb mint a decemberi de még mindig szar.. Had térjek rá az új termékcsoportokra.. 🙂
“A” termékcsoport, 1 NAPOS KATTINTÁSSAL:
Költség: 103.000 Ft | Bevétel: 1.100.000 Ft | Eladások: 92 | ROAS: 11.17
Ugye hogy lényegesen jobb?
“B” termékcsoport, 1 NAPOS KATTINTÁSSAL:
Költség: 44.000 Ft | Bevétel: 329.000 Ft | Eladások: 23 | ROAS: 7.51

Deeeeeeeeeeeeee… mégis hogyan? Mindjárt, nyugalom 🙂 Még itt kitérnék a Google Ads kampányra, ami szintén ezeket a termékeket célozta
“A”+”B” termékcsoport, Google Ads:
Költség: 21.000 Ft | Bevétel: 90.000 Ft | Eladások: 7 | ROAS: 4.33
Hát ez megint fos, most akkor mégse a termék számít?
Fontos, hogy teszteljünk.. és teszteljünk és teszteljünk

Folyamat:
Jó termék megtalálása -> jó beárazás -> kutatás -> kampányok tesztelése
Nem mindegy ki a célközönség. Ennek a terméknek a célközönsége látta más a social media felületeken a terméket, benne ragadt a fejébe, de mivel itthon eddig nem igazán lehetett kapni, így aktivan nem kereste. Meglátta facebookon / instán a hirdetést, beütött neki hogy ezt már sokszor látta, impulzívan meg is vásárolta.
Összegezve, mi változott?
- Keresett termék (és akció): A termékre eleve nagy volt a kereslet, amit egy vonzó ajánlattal sikerült maximalizálni. (Ui: az ügyfél másik nagyobb shopjában akció nélkül is jól ment).
- Fejlesztett kreatívok: A hirdetési kreatívok feltünőek, letisztultak lettek, figyelve marketing és pszichológiai tényezőkre
- Platform-specifikus stratégia: Facebook az impulzív vásárlásokra, Google pedig a tervezett vásárlásokra fókuszált. Mivel jelen esetben még nem volt itthon kapható, így Social Media-ról “értesültek” hogy haló, ez már itthon is elérhető
Tanulságok
Esettanulmányin alapján az alábbiak kulcsfontosságúak a sikeres PPC kampányokhoz:
- Ismerd a célközönségedet: Tudd, hol keresik a termékedet, és hogyan vásárolnak. Előny ha ezt sikerült már egy fizikai üzletben kiismerni.
- Platform-specifikus stratégia: Alkalmazd az adott platform erősségeit (pl. impulzivitás Facebookon, tudatosság Google-ben).
- Kreatívok fontossága: Erős és figyelemfelkeltő vizuális anyagok nélkül nincs siker. Lehetőleg legyen több féle kreatív hirdetésenként, és több féle formátum, pl: dinamikus katalógus, shortform videó, állókép
- Attribúciós modellek: Ne csak a Facebook alapértelmezett attribúciós modelljét vedd figyelembe, érdemes 1 és 7 napos kattintással is figyelni a hirdetéseket, tesztelni hogy eleve a kampányban ez van beállítva
Problémád van a kampányaiddal? Vedd fel velünk a kapcsolatot, és segítek optimalizálni a PPC kampányaidat és online értékesítési folyamataid!